Tlačová správa
V súčasnosti slovenská legislatíva nepozná definíciu rodinného podniku a nerieši mnohé konkrétne oblasti takéhoto podnikania. Dobrým príkladom je generačná výmena v spoločnosti, keďže prevod vlastníckych práv je zaťažený rovnakou daňou ako pri iných spoločnostiach.
Iným príkladom je fakt, že v našom právnom poriadku takisto nie je možné účelovo zaviazať obchodné podiely pre prípad smrti.
„Vítame preto navrhované zmeny v Občianskom zákonníku, ktoré riešia uvedené nedostatky. Avšak, súčasný návrh považujeme za nedostatočný, keďže daňový aspekt celej problematiky je spracovaný bez konkrétnych náležitostí a neobsahuje presnejšiu špecifikáciu, kto a dokedy má danú problematiku spracovať,“ hovorí Miriam Galandová, viceprezidentka Slovenskej komory daňových poradcov.
Napríklad chýbajú pravidlá zdaňovania pri navrhovanom zavedení zvereneckého fondu. Dnes nie je teda zrejmé, ako sadzbou a podľa akých pravidiel sa bude táto nová entita zdaňovať. Nie je teda možno odhadnúť reálnu využiteľnosť takéhoto návrhu v praxi. Rovnako to platí aj pri navrhovanej rodinnej holdingovej spoločnosti.
„Považujeme preto za nutné dopracovať daňový rámec navrhovaných tém a presnejšie určiť zodpovednosť a termíny za ich vypracovanie. Ako Slovenská komora daňových poradcov sme pripravení na tomto procese spolupracovať a prispieť konkrétnymi návrhmi,“ dodáva Miriam Galandová.
V prípade otázok kontaktujte:
Gabriel Tóth, PR manažér, kontakt pre médiá
email: tlacove@skdp.sk, tel: +421 915 908 760
Slovenská komora daňových poradcov, Trnavská cesta 74/A, 821 02 Bratislava
TS_Návrh plánu pre rozvoj rodinných podnikov je nedostatočný.pdf